דבר העורך

עולם הכבד עובר כעת מהפכה. אנו נמצאים בעידן של טיפולים יעילים לדלקת כבד נגיפית מסוג Cי(HCV). הטיפולים ניתנים בצורה פומית בלבד, משכי הטיפול קצרים ופרופיל תופעות הלוואי מצוין. מקובל לדבר היום על הכחדת הנגיף בעתיד הנראה לעין בעוד 15-10 שנה.

גם אם מדובר בהערכה אופטימית, הרי שצפויים שינויים מרחיקי לכת בתחום רפואת הכבד. אנו נראה ירידה משמעותית בשכיחות השחמת הקשורה ל-HCV, וכתוצאה מכך ירידה בשכיחות סרטן כבד ראשוני (hepatocellular carcinoma), ירידה בשכיחות השתלות הכבד על רקע זה ובאופן חלקי גם בסיבוכים המטבוליים שעליהם אחראי הנגיף. הפטולוגים רבים שואלים את עצמם, כיצד ייראה עולמנו המקצועי בעידן "הפוסט HCV".

בחוברת הנוכחית בחרתי להתמקד במחלות הכבד העיקריות הניצבות בפתח ובראשן מחלת הכבד השומני שאינה קשורה לאלכוהול. פרופ' בן ארי סוקרת את האטיולוגיה, השינויים המולקולריים, דרכי הטיפול הלא תרופתיות והבשורות החדשות בתחום הטיפול התרופתי במחלה שהופכת להיות מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם.

פרופ' ספדי דן בחידושים הקשורים לנגיף דלקת הכבד מסוג B. כיום, בזכות תכנית חיסון יעילה, שכיחות הנשאות בנגיף זה בעולם ובישראל הולכת ופוחתת, אולם בניגוד ל-HCV, לנשאי HBV  אין כיום טיפול להכחדת הנגיף ונעשה מאמץ גדול למצוא מענה לנשאים אלה. בסקירה יש דגש על הטיפולים הנוכחיים ועל המאמצים למצוא פתרונות להכחדת הנגיף בנשאים כרוניים.

הסקירה השלישית דנה בסרטן הכבד הראשוני. מדובר בסרטן החמישי בשכיחותו בעולם והשלישי כגורם לתמותה מסרטן. בניגוד לסרטנים אחרים, שכיחותו בעלייה ניכרת. למרות פריצות דרך בטיפול בסוגי סרטן אחרים ופריצות הדרך בתחום הטיפולים האימונולגיים, בסרטן כבד נותרנו עדיין עם טיפולים מוגבלים. ד"ר מנחם דן בנושא החשוב של האפידמיולוגיה והטיפולים הקיימים בסרטן זה.

פרופ' ברוך דן במחלה נדירה יחסית Primary Sclerozing Cholangitis י(PSC). גם כאן מגוון הטיפולים התרופתיים מוגבל ביותר ואנו עומדים עדיין בידיים ריקות אל מול מהלכה הפרוגרסיבי של המחלה. בסקירות מתמקד פרופ' ברוך בתובנות החדשות לגבי האטיולוגיה והפתוגנזה של מחלה זו והטיפולים החדשניים העומדים בפתח.

לא ניתן לפרסם היום עיתון הדן במחלות כבד ללא מילה על HCV. בסקירה קצרה מסביר פרופ' צוקרמן את הסיבות להצלחת הטיפול התרופתי החדש ל-HCV ואת תוצאות האמת שנצפו בישראל.

לסיום, סיכום קצר של מאמר הדן בטיפול באמצעות חומצות שומן במחלת הכבד השומני שפורסם לאחרונה ב-Hepatology.

אני מאחל לכל הקוראים שנה טובה, שנת ברכה ועשייה. עולם הכבד נמצא בתנופה, עם הבנות מולקולריות שאותן מתרגמים לפתרונות תרופתיים. פריצת הדרך הנוכחית היא בתחום ה-HCV אך צפויה תקופה מאתגרת ומרתקת בטיפול במחלות כבד אחרות.

 

פרופ' אורן שיבולת, עורך מדעי

מנהל יחידת הכבד, המכון הגסטרואנטרולוגי, המרכז הרפואי תל אביב